19 Haziran 2011 Pazar

Spahija'nın Takımı ve Transferler

Fenerbahçe Ülker uzun süredir beklenen, aslında bilinen transferleri açıkladı; Adriyatik Ligi dolaylarından, ligin pozisyonlarında belki de en gözde oyuncularını kapıp getirdi. Bojan Cibona'nın pırlantası, Gist de Partizan'ın zıp zıp delikanlısı; değerlendirelim:

Bogdanovic 89 doğumlu; Spahija, Tomas ve Ukic'in hemşehrisi; Ante Tomic'ten sonra (Tomic 87 doğumlu) Dario Saric'e kadar (Saric 94 doğumlu ve daha önce adı Real-PAO gibi takımlarla birlikte Fenerbahçe ile de geçmişti) gittiğinizde Hırvat basketbolunda onun kadar yeteneklisi gözükmüyor. En enteresan konulardan biri, Ukic-Bogdanovic-Tomas üçlüsünün aynı zamanda Hırvatistan Ulusal Takımı'nın tüm kısa oyuncu pozisyonlarını parsellemiş olması. Neyse, Bogdanovic özelinde devam edelim; oyunu hücum ve savunma olarak ikiye ayırırsak ilkinde son derece özellikli, ikinci kısımda ise sorunlu sayılabilecek bir isim. Boyu ve fiziği, pozisyonuna göre artı hanesine yazılabilecek özelliklerinden; tabii bunda 'potaya kolaylıkla gidebilme' ve 'top hakimiyeti' kabiliyetlerinin fiziğine göre fazlasıyla gelişmiş olması da etken. Şutu, o topraklardan yetişen birçok oyuncu gibi başarılı, Fenerbahçe kadrosunda yer alan belki de tüm isimlerden daha isabetli ve daha da önemlisi 'istikrarlı'. Hücum gücü olarak takıma katkı sağlaması çok muhtemel, sırf bu kısa teknik değerlendirmelerle bile...

Bogdanovic'in Fenerbahçe öncesi kariyeri bazı konularda avantaj, bazı bakımlardan da dezavantajlar barındırıyor. Çok genç yaşta Real tarafından bir yatırım olarak değerlendirilmeye çalışılsa da aslında 2 senedir piyasada ve oyunun tam olarak içinde. Cibona'daki ilk sezonunda Marko Tomas-Jamont Gordon gibi önemli oyuncuların olduğu takımda yine 20'li dakikalarda süre alıyor ancak çok sivrilmiyordu. O sene takımıyla beraber Top 16 görmesi kariyeri adına önemli bir adımdı, ertesi sene takımın tüm ağır toplarının ayrılmasıyla birlikte 21 yaşında ekibin asıl adamı oldu. Cibona'daki ilk sezonunda daha eli-ayağı tutan bir takımda arka planda, geçen sene ise maddi durumlardan ötürü felaket bir kadroda tamamen ön plandaydı. Geçen sene kullandığı top sayısı, şut tercihleri ve maalesef 'kazanamama alışkanlığı' onun bu ve önümüzdeki senelerdeki Fenerbahçe macerasında teknik özelliklerinden daha fazla etkili olacak konulardır kanımca.

Bogdanovic'in bir geçiş süreci yaşaması kaçınılmaz, bunun ne kadar kanlı olacağı önemli; Tomas bu sene o süre atlattı ve eğer sakatlık sorunlarını atlatacağı bir yaz geçirebilirse takıma gelecek sezon daha faydalı olacaktır. Spahija'nın takımında Bojan'ın rolü ne olacak, Spahija kısa rotasyonundaki dengeyi, savunma sertliği ve yerli-yabancı kısıtları göz önünde bulundurularak nasıl sağlayacak, Bogdanovic'in verimliliğinde hep bunlar etkili olacak. Bir de elbette onun buraya hangi kafa yapısıyla geleceği ve hep örneğini verdiğim 'Emir bağlılığı'nı gösterip gösteremeyeceği önemli. Fenerbahçe Bogdanovic yerine daha garanti bir isime gidebilirdi; mesela bana göre Eidson'u alabilirdi. Daha tecrübeli, daha kazanma alışkanlığı olan, daha garanti bir atış olabilirdi. Yapmadı, koçun adamına gitti; (koçuna güvendiğini varsayıyorum) doğru da yaptı. Eğer istediği şekli verebilir, istediğini alabilirse Emir'den sonra yeni bir oyuncu kazanır Fenerbahçe, sözleşmesi de uzun süreli bildiğim kadarıyla. İsim sorgulanabilir, tartışılabilir ama Bogdanovic'in çok ciddi bir yetenek olduğu unutulmamalıdır (lafım sadece yıldız transferi bekleyen, F4 hedefine yalnızca yıldız alınarak ulaşılabilineceğini düşünen 'istemezük'cülere). İlk isim hayırlı olsun...

James Gist 86 doğumlu, Avrupa'ya bana göre tam zamanında gelmiş ve fena takımlar-liglerde de pişmemiş bir isim. İtalya, ABD'den gelen oyuncular için önemli bir okuldur, Avrupa'da birçok önemli kıta dışı oyuncu bu okuldan çıkarak Avrupa'da kıymetli birer isim olmuştur. Gist bu tecrübeyi ilk olarak Biella'da yaşadı, ardından geçtiğimiz sezon Rusya'nın yolunu tuttu. Kendisi için asıl transfer bu sezon başında gerçekleşti ve Vujosevic sonrası Partizan'ına geçti, burada da kendisini bir üst seviyeye atacak performansı sergileyebildi. CV'sine 'Partizan uzun rotasyonunda yer almıştır' yazdırdıktan sonra yeni takımının, yani Fenerbahçe'nin yolunu tuttu.

Gist, Fenerbahçe'nin Ira Clark'tan sonra gördüğü ikinci orjinal yabancı 4 numara ki Ira Clark'ın yeterliliği de malumdu. O pozisyonda Fenerbahçe neler, kimler denedi, ne acılar çekti... En son orada Lavrinovic denendi, o da sezonun son bölümü hariç elde patladı. Sırf bu kısa geçmiş bile Gist takviyesinin ne denli kıymetli olduğunun göstergesi; sevin Fenerbahçeli, artık senin de bir 4 numaran var!

Şimdi Gist için 'atlet oyuncu' yazacağım ama bu Ömer Onan'a 'hızlı' demek gibi bir şey, herkes biliyor. Ribaundçu, içerideki mücadele ve sertlikten kaçmayan, belki bir Terence Morris değil (bir Alex hiç değil) ama şutu da rakip tarafından riske edilmeyecek seviyede olduğundan dış tehdidi de olan bir isim; hani rahmetli McRae ile kıyaslanıyor ama onun gibi çembere baktığında korktuğunuz biri de değil. Bir de hem ülke basketbolseverlerinin gözünü doyuracak hem de Fenerbahçe'nin epeydir unuttuğu ya da en azından farklı pozisyonlarda tercih ettiği 'uçan-kaçan oyuncu' tarifine de son derece uyuyor. Bu kısıma önemsiz demeyin, sonuçta salon sporlarının farklı dinamikleri var ve bunlardan biri de taraftarı işin içine sokabilecek spektaküler özellikleri olan isimlerdir, Gist de bunlardan biri. Kaldı ki özellikle iç sahada patlama potansiyeli olan, tempoyla beslenebilek oyuncularının olduğu takımda sahayı iye koşabilen ve bu oyuna yatkın bir oyuncu olan James Gist ayrıca lezzetli bir transferdir, tadından yenilmezdir.

"Gist'ten daha iyisini bulabilir miydi Fenerbahçe?" diye sorulabilir, bulurdu. Verirdi 2 milyon, bulurdu. Zorla oturtulmaya çalışılan takım içi denge gözardı edilirdi, alınırdı. Gerçi alınırdı diyorum ama kim, nasıl? Velickovic, Savanovic? (Biz de alınsın diye çok yazdık sene içinde ama) Kaç kuruş bu adamlar? Gist iyidir, o da Bogdanovic gibi takıma dahil olabilir, rolünü kabullenebilirse (ki o da Partizan'dan epey farklı bir yapıya geleceği için bocalayabilecektir) beklentileri karşılayacaktır. En azından Darjus gibi orjinal pozisyonunda oynamama dezavantajı yok, yazı takımla birlikte geçirecek, kafası da rahat. Yaş olarak da tam zamanında geliyor; Avrupa basketboluna alışmış, buraya yerleşmiş ve seviye atlamaya hazır. Tıpkı Bogdanovic gibi o da koç tercihi, göreceğiz.

Hep vurgu yapıyorum ama bu detay çok önemli, transferlerin isim ve özelliklerinden daha önemli... Fenerbahçe koçunun istediği oyuncuları alıyor, onun takımını kuruyor. Geçen sezon Spahija'nın sözleşme durumları nedeniyle hareket alanı daha kısıtlıydı, şimdi daha rahat hareket ediyor. Halen belki de farklı kısıtlardan dolayı bazı isteklerini öteliyor-gerçekleştiremiyor ama yine de kendi takımını kuruyor. Bu takım artık tamamen onun, günahıyla-sevabıyla onun. Geçen sezon eleştirirken de överken de bu duruma göre konuştuk, şimdi bu transfer sezonunu da göz önünde bulundurarak konuşacağız. 1 oyun kurucu gelecek, sonrasını bilmem. Vidmar-Mirsad nasıl dönecek (ikisi de iyi dönecek deniyor) ve sakatlık belası ne kadar uzak durabilecek, göreceğiz. Lakin bu, artık tamamen Spahija'nın takımıdır. Bojan ve James geldi, tam olarak değerlendirebilmek için en azından takımla ilgili bazı sinyaller almayı beklememiz lazım; şimdilik 'hayırlara vesile' diyelim...

10 yorum:

 1. biraz öncede gönderdim yorumu ama hata oldu eğer gelmediyse.pivot pozinyonunda borusis olmaz mı?ne dersiniz.kaya bıraksın artık.zaten taraftar oyuncu da değil kendisi oyunculupunda sevmiyoırum bir fenerli olarak.takıma yakışmıyor.ayrıca belkide semih nba'den döndürülürse türk oyuncu sayısında da denge sağlanır.

  YanıtlaSil
 2. sevgili marko,
  sana bu transferler hakkında bir kaç sorum olacak.
  1) bojan'ın tam olarak mevkisi nedir? wiki'de guard/forvet yazıyor.
  2) bojan'ın gelmesi kinsey'nin ayrılması demek mi?
  3) james gist türk statüsünde oynayabiliyor mu?
  4) başka transfer olacak mı? olacaksa hangi mevkiye olacak ve adı geçen isimler kim?

  saygılar.

  YanıtlaSil
 3. kaya peker çok verimli bir sene geçirmesede önemli bir oyuncu ve herşeyden önce türk.Yani elden çıkarılması bence saçma olur çünkü alternatif türk oyuncu kıtlığı var.Semihin NBA den döndürülmesi diye bi durumunda olacağınıda sanmıyorum çünkü clevelandla sözleşmesi devam ediyor.Demek istediğin olası bi lokavt durumunda getirilebileceği ise buda risk taşıyor.çünkü fbnin yapacağı anlaşma lokavt bittiğini an geçersiz kalır.Buda fb zora sokar.benim sormak istediğim şu:gist ve boja geldi.may ve saras gidecek diyelim. lavrinovicle bence daha iyisi bulunamıyorsa yeniden anlaşılabilir.vidmar da geldiğin de daha da belli edebilir kendini.1 numaraya bi takviye yapıldığını düşünürsek kontenjanda 2 yabancı fazlalılığımız oluyor. Yani 2 oyuncu ligimizde tribünde olacak. burada ya lavrinovic veye kinsey gönderilerek ki kinseyin oynadığı pozisyondaki fazlalıktan onun gönderileceğini varsayarsak 1 e düşüş sağlanabilir.sizce buradaki seçim ne olmalı.ben her ikisinin kalmasından yanayım açıkçası.herhangi 2 oyuncunun sakatlıklarıda düşünerek türkiyedeki maçlarda tribünde oturtulması daha mantıklı geliyor bana.ayrıca eldeki oyuncuların karekter yapıları ki yeni gelenlerde buna dahil bence buna uygun.Çok sorun çıkartıcaklarını sanmıyorum.preldzicin milli takımda oynaması yönünde okey çekarsa fb 1 oyuncuya daha türk statüsünde oynatabilecekmi.devşirme olayında bi değişiklik oldumu kural olarak.ayrıca bu sene yanılmıyorsam final four türkiyede.fb nin gist ve boja hamlelerine saygı duyuyorum ama türkiye avantajını iyi kullanabilmek için oyunu domine edebilecek bi oyuncuya yönelme olabilirmi sizce.krilenko söylentileri vardı bi ara.hatta şuan cska ile anılyor.buna benzer bi transfer olabilirmi.birde her ne kadar semih konusunda arkadaşa katılmadığımı belirtsemde hakkaten semih ve hido olsa hem oyun kurucu hemde uzun eksiğimiz açısından mükemmel olurdu.beni düşündüren bi konuda spaja nın oyun içindeki hamlelerde yetersiz kalması.gs maçında daha da belli olan bu durum ilerde de ekrarlarsa can sıkıcı olur.

  YanıtlaSil
 4. bojan 2 ve 3 numaralarda kullanabileceğimiz bir oyuncu. fiziği biraz daha sağlam olsa 4 kısalı bir sistemde 4 numarada da kullanilabilirdi.bojan gelince emir-ömer-engin-bojan-tomas-ukic gibi bir kısa rotasyonu oluştu ve ayrıca gist'le beraber yabancı kontenjanını da arttırmış olduk. o yüzden kinsey muhtemelen gidecek maalesef. benim bildiğim kadarıyla sadece 1 tane devşirme oyuncu oynayabiliyor ama gist türkiye doğumlu olduğundan vatandaşlık hakkı kazanıyor mu bilmiyorum. eğer öyle bir olay varsa ya da preldziç türk milli takımında oynadıktan sonra devşirme statüsünde sayılmazsa süper olur ya kinsey devşirilir ya da gist o kontenjana kaydırılır.ayrıca bence takımın hala eksik olan 2 yanı var.birincisi ukic'i yedeklememiz gerek.benim aklıma gelen ilk isim ikili oyunları iyi oynayan nando de colo(ç
  nkü ukiç bu konuda yetersiz) ve bu sene sözleşmesi bitiyordu ama savunması pek de iyi değildir. ayrıca omar cook söylentileri vardı tam olarak bilmiyorum. ayrıca f4 istiyorsa kesinlikle skorer ve sert bi 5 numara almalıyız.kaya-vidmar savunmacı uzunlar genelde potaya bakmıyorlar.oğuz ise çok istikrarsız güvenilir bi skorer değil.bi david andersen bi tiago splitter hadi hiç olmadı bi bourousis'le f4 ve şampiyonluk hayal değil:)

  YanıtlaSil
 5. bojan yerine alan anderson nokta atışı olurdu.atletizmi gücü skorerliği kinseyi upgrade etmiş olurduk.hem takım savunması düşmezdi hemde ukiç dışında gerçekten delici takımın ihtiyacı olan tarzda bir hücum opsiyonumuz olurdu.gist ise öyle fantastik adamlar almıyacaksak bence çok yerinde bir transfer

  YanıtlaSil
 6. Ben lavrinovic may ve sarunas üçlüsünün gideceğini düşünüyorum trauntun dediği gibi bi tane devşirme oyuncu olabiliyo fakat emir milli takımda oynarsa kinseyi devşirme statüsünde oynatabilirmiyiz bilmiyorum markoyada bu soruyu soruyorum.Diğer yandan saras giderse oraya bir guard alınacak ve bunun omar cook olduğu konusuluyor Birde ukicin gitmesi yüksek olasılık sizce ukicin yerini kim alınmalı son dönemlerde skorer kimliğini bırakmıstı birazda performansında düşüş vardı ne dersiniz ?

  YanıtlaSil
 7. @mavi sakal,
  benim gönlümden geçen isim milos teodosiç ama bu cidden imkansıza yakın bir transfer. keşke gelse, messi fb'ye gelmiş kadar sevinirim fakat milos'un arası türklerle iyi değil ve gelmesi halinde takım içi finans dengeleri bozulabilir.

  marko duy sesimizi ya, iki cevap yaz şuraya.

  YanıtlaSil
 8. chuck eidson transferinde elimizi hızlı tutmalıydık barcelona kaptı adamı.Teodosic'in gelmesi zaten imkansız maaşı çok yüksek ben mccaleb'i istiyorum fakat efeste istemiş efesten yıllık 4 milyon euro istemiş artık hayırlısı diyelim:)

  YanıtlaSil
 9. may,saras,darjus yolcu..bojan ve gist'e ilave -yüksek ihtimal- omar cook alınacak.Takımların tek devşirme hakkı olduğundan ilave devşirme hayal..Bu kadro f4 yapar mı??Yeniler uyum sağlar,sakatlıklar izin verirse kura şansıyla neden olmasın!!

  YanıtlaSil
 10. Blogun yorum bölümünde sıkıntı olduğu için bir süredir cevap yazamıyordum. Özet geçeyim:

  Bojan guard/forvet, doğrudur. Kinsey'in durumu belli değil bildiğim kadarıyla, Aydın Hoca "kalacak" demiş ama sözleşmesi devam ettiği için politik bir açıklama olabilir. Bir PG transferi yapılacak, onun dışında takım bu şekilde. İsmi geçen oyuncuları bilemiyorum, bilsem de maalesef yazamıyorum çoğu zaman. Ama Ukic'in önüne bir adam aranmadığını söyleyebilirim.

  YanıtlaSil